záhada Bermudského trojúhelníku
Psal se rok 1872, když 4. prosince nalezla britská loď Dei Gratia mezi Azorskými ostrovy a Portugalskem loď Mary Celeste. Plachty lodě byly potrhané, ale jinak byla loď v pořádku. Jediné, co jí chybělo byla posádka. A z lodního deníku šlo snadno v posledním záznamu vyčíst, kde se loď pohybovala. V oblasti Bermudského trojúhelníku. Tehdy se mu tak ale ještě neříkalo...
Trojúhelník plný záhad
Bermudský trojúhelník je jen orientační označení oblasti mezi vrcholy trojúhelníku Florida, Bermudy a Portoriko, která je výjimečná hned v několika směrech. Je tu mnoho útesů, které jsou v kombinaci s Golfským proudem, v této oblasti extrémně silným, samy o sobě velkým nebezpečím. K tomu je ale nutno připočítat i anomálii, na kterou narazíte jen na dvou místech na světě. V Bermudském trojúhelníku a v Ďábelském moři u jihovýchodního pobřeží Japonska. Díky této anomálii se střelka kompasu otočí k pravému, nikoli magnetickému, severu Země. To způsobuje méně zkušeným kapitánům problémy a může se to stát lodi osudným (mimochodem, prvním, kdo tuto anomálii zaznamenal, byl Kryštof Kolumbus). Není pochyb o tom, že zvláštní podmínky měly tyto podmínky vliv na zmizení řady lodí. Ale co zmizelá letadla? A co lodě bez posádek?
Skutečně masově známým a populárním se stal Bermudský trojúhelník díky Charlesi Berlitzovi, který v roce 1974 vydal knihu s názvem Bermudský trojúhelník. Nebyl prvním, kdo toto označení použil, tím byl už v roce 1950 Američan E.V.W. Jones, nebyl ani prvním, kdo psal o této oblasti. Byla to však jeho kniha, která se stala bestsellerem. Berlitz si nelámal hlavu s tím, co je pravda, co lež a co domněnka. Mnohé údaje zamlčel, jiné přibarvil, některé případy si v podstatě celé vymyslel. Z nebezpečné oblasti tak udělal oblast zahalenou tajemstvím, oblast do které by se vypravil jen největší šílenec. Odhalit, co je pravda a co, ne, je dnes oříškem pro odborníky, zvlášť když řada příběhů koluje po světě a nemůže být už nikdy plně vymýcena. Teoreticky by se dalo tedy nad Bermudským trojúhelníkem mávnout rukou. Jenže existují dobře prokazatelné příklady, nad kterými zůstává rozum stát.
Záhada letu F 19
Jedním z nejznámějších je zmizení pěti vojenských letadel letu F 19 koncem roku 1945. Ze záznamu komunikace vyšlo najevo, že piloti byli těsně před zmizením silně dezorientováni. A tak zatímco případ Mary Celeste se dal teoreticky vysvětlit třeba šílenstvím posádky, ztracených pět letadel zaráz se stalo skutečnou záhadou. Odvážné hypotézy na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat a jednou z nich byla i ta o mimozemšťanech.V oblasti je výskyt UFO velmi častý a pro záhadně zmizelá letadla je to snadné vysvětlení. Nikoli však jediné a zřejmě nikoli správné.
Mnohem pravděpodobnější než ufoni jsou přírodní anomálie a náročné přírodní podmínky obecně. Nejvíc důkazů ukazuje na magnetické anomálie v oblasti. Ať už je to fakt, že tu v některých případech došlo k poruchám hodinek cestujících nebo třeba živé ryby, plavající břichem vzhůru, řada případů ukazuje tímto směrem.
Mohou za to plyny?
Kromě poruch způsobených magnetickými anomáliemi mohou mít na zmizení velký vliv i výrony metanu z hlubin oceánu. Tak to alespoň tvrdí britští vědci. Podle nich dochází k tomu, že když plyn vystupuje na povrch, snižuje hustotu vody natolik, že lodě potom nejsou schopny po ní plout a doslova se propadají ke dnu. ,,Loď se potopí jako by byla ve výtahové šachtě," říká Alan Judd, vedoucí týmu. To by vysvětlovalo, proč zmizí tak rychle a proč po nich ani po posádce, která mohla vyskákat z lodě, nezůstávají žádné stopy. Navíc se tato hypotéza jako jedna z mála dá uplatnit i pro letadla. Když totiž plyn dostoupá na hladinu, pokračuje a stoupá směrem vzhůru. Při jeho velké koncentraci by nedostatek kyslíku ve vzduchu mohl způsobovat poruchy motorů letadel.
Ačkoli obě teorie zní logicky, mají jediný háček, díky kterému je nejde uplatnit pro všechny případy zmizení lodí a letadel. Někdy totiž zmizí jen posádka a plavidlo je nalezeno. Tak jako právě v případě Mary Celeste. Co se stalo s její posádkou? Otrávila se zkaženým chlebem a pod vlivem toxinů zešílela, jak zní jedna z teorií? Možná, ale co další případy? A kam zmizela letka F 19 roku 1945, kterou se dodnes nepodařilo najít? Málokdo dnes věří tomu, že by za tím byli mimozemšťané, zvlášť když vliv netypických magnetických anomálií ještě nebyl zcela prozkoumán a řada vědců hledá, co všechno by mohly způsobit. Ať už je za záhadou Bermudského trojúhelníku ale cokoli, jednou provždy zůstane oblastí, jejíž jméno je synonymem pro riziko. Je to místo, odkud nemusí být návratu a každý, kdo sem míří, s tím musí počítat.